11 marca 2018 Brak komentarzy admin Joga ,

Temat odpowiedniej aranżacji pokoju dla dziecka zajmuje przyszłym rodzicom sporo czasu. Ważne aby pomyśleli o odpowiedniej ergonomii pomieszczenia, czyli rozstawieniu mebli i dobraniu takich, które będą użyteczne i posłużą dziecku również kiedy wyrośnie z okresu niemowlęctwa. Choć są meble charakterystyczne tylko dla pokoju niemowlaka i niełatwo je potem zaadaptować w przestrzeni, to komody, czy kanapy przy łóżeczku dziecka warto dobrać z myślą o przyszłości, gdy łóżeczko ze szczebelkami zastąpi zwyczajne dziecięce łóżko.

Istotny jest wybór właściwego koloru ścian. Nie chcemy przecież wiele razy go zmieniać, więc najlepiej wybrać neutralne kolory pastelowe, które pasują do każdej kompozycji. Poza tym nie ma znaczenia czy urodzi się dziewczynka czy chłopiec beże i bielone szarości, a także łagodne żółcie w sam raz sprawdzą się w pokoju każdego dziecka. Dzieci rozwijają się w szybkim tempie i meble z czasów niemowlęctwa takie jak przewijak, czy łóżeczko muszą odejść w odstawkę. Dobrze jest jednak zainwestować w elementy wnętrz, które będą zawsze odpowiednie. Szezlong z poduchami postawiony w pokoju dziecka obok łóżeczka może pozostać częścią jego aranżacji. Kiedy maluch dorośnie będzie miało gdzie posadzić swoich przyjaciół np. podczas urządzania urodzin. Podobnie dobrze jest kupić szafę przesuwną, która będzie mogła być wykorzystywana sporo lat.

Elementem aranżacji, który łatwo można zmienić są nalepki na ścianach. W obecnych czasach można nabyć wodoodporne, które dodatkowo nie pozostawiają śladów, w różnych wzorach i barwach. Geometryczne wzory zawsze się sprawdzą i są ponadczasowe, a także pobudzają wyobraźnię przestrzenną. Można w pokoju malucha zainstalować również „ścianę myśli”, pod postacią tablicy kredowej, na której dziecko będzie mogło rysować i bazgrać bez ograniczeń, a kiedy będzie starsze posłuży mu jako notatnik i przypomnienie o istotnych rzeczach albo miejsce, na którym zapisywać będzie ulubione sentencje.

Ważną kwestią, kiedy dziecko wyrośnie z łóżeczka jest wybór większego łóżka. Jeśli nie ma się ograniczeń finansowych można oczywiście kupić ekstrawaganckie łóżka w kształcie autek czy pałaców. Niemniej jednak taki mebel posłuży dziecku parę lat i szybko z niego wyrośnie. Jeśli chce się aby łóżko było użyteczne na lata, warto zdecydować się na tradycyjny, ponadczasowy wzór. Łóżko drewniane będzie odpowiednie zarówno w pokoju dziecka jak i nastolatka. Elementem wyróżniającym może być atrakcyjna narzuta na łóżko, np. z bohaterami umiłowanych filmów rysunkowych, czy komiksów. Starsze dziecko może zamienić taką kapę, np. na taką z logo ulubionego klubu piłkarskiego czy wizerunkiem ulubionego zespołu. Niewielkie dodatki mogą całkowicie zmienić wnętrze bazujące na klasycznych, drewnianych meblach.

Interesującym elementem zarówno dla młodszych jak i większych pociech będzie tapeta 3 D, która rozwijać będzie kreatywność i tworzyć wnętrze. Atutem takiego rozwiązania jest możliwość jej przemalowywania. Na podłogę warto położyć dywan, na którym maluszek beztrosko będzie się bawić. Możemy wybrać motywy baśniowe, godząc się z faktem, że w przyszłości dywan trzeba będzie komuś oddać lub zdecydować się na zdobienia, które sprawdzą się również w pokoju starszaka.